امروز: دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
خوش آمدید, مهمان ! [ ورود

معرفی شهر کیلان

مطالب مفید 20 اسفند 1396

هنگامی که از جاده پیج در پیچ و کناره دره های باستانی منطقه کیلان دماوند، به سوی این شهر قدیمی با قدمتی حدود ۱۸ هزار سال می گذریم و هر بار که از بالای تپه مشرق به شهربه رودخانه پر پیچ و خم و درختان سرسبز و زیبایی مسحور کننده طبیعت در دره احاطه شده بوسیله کوههای رنگارنگ سر به فلک کشیده، نظاره می کنیم افکار دور و درازی که ما را به گذشته دیرین پیوند می زند بر تمامی وجود انسان مستولی می شود و برای لحظاتی هر چند کوتاه به فکر فرو می رویم و بی اختیار از خود می پرسیم که راز این همه زیبایی و قدمت در چه چیزی نهفته است؟ به راستی در این دره باستانی زیبا که با گذشت سالیان دراز، هنو زهم ابهت و استواری خود را حفظ کرده است، چه کسانی می زیسته اند؟ به این طبیعت زیبا و رنگارنگ و کوههای سبز و سفیدو زرد چه سان می نگریستند؟ آنگاه است که این پرسش سراسر وجودمان را پر می کند که ماوا و مسکن این آشنایان و بستگان دیرین ما درکجا بوده است؟ آنگاه در این افکار غوطه وری ، هنگامی که به اولین سراشیبی شهرمی رسی، در کنار دیوارهای خشتی و گلی فرتوت و خسته شهر، پیرمردهای محل را می بینی که به این دیوارهای کهن تر از خود تکیه داده و نشسته اند، دوست داری عاشقانه بایستی و از لابلای افکارو ذهن آنها، هر آنچه را که می توانی بعد از گذشته سالیان سال، پس بزنی ، بکاوی و آن را با تمامی وجود خود حس کنی. آری در یک لحظه چنین لحظاتی تمام وجود انسان بوی خاک می دهد، بوی تاریخ می دهد.بوی همه انسانهایی را می دهد که سالیان گذشته در این سرزمین باستانی بسر می بردند و اینک تنها چیزی که ما را به آنها نزدیک می کند، رشته دراز گفته ها و شنیده های نقل شده از سینه به سینه است که به تاریخ پیوند می خورد و من مدت چندین سال است که عاشقانه بدنبال این گم شده های تاریخی خود در منطقه دماوند هستم و آنها را از لابلای هزاران برگ تاریخ گذشتگان می کاوم و در دل کاغذ می نگارم تا به آیندگان بسپارم. *کیلان درگذرگاه تاریخ در گذرگاه تاریخ ، منطقه کیلان دماوند بعلت موقعیت خاص طبیعی و جغرافیایی، طبیعت زیبا و دلپسند ، آب و هوای کوهستانی معتدل و سالم، همواره مورد توجه فرمانروایان و حکومت گزاران زمان بوده است.از افسانه های منسوب به اقوام «پاژ» و «کیل» و حقیقتهای تاریخی دوران «مادها» و «کیانیان» بدست می آید که کیلان منطقه برای آنها بسیار حساس ومهم بوده است و نشانه های بدست آمده دال بر وجود قلعه ها و دژهای تسخیرناپذیری است که درحمله «اعراب» ، «مغول» و «تاتار» بنا شده است. این منطقه مسیر سوق الجیشی عبور بخشی از سپاهیان نادر به منظور سرکوبی افاغنه در سر دره «خوار» بوده است و قلعه «زرآباد» یکی از معروفترین این قلعه هاست.بعلت موقعیت و طبیعت زیبای کیلان، این منطقه همواره بعنوان استراحتگاه و شکارگاه شاهان خوشگذران قاجار بویژه ناصرالدین شاه بوده است. مهمتر از همه اینکه یکی از افتخارات بسیار مهم گذشته این منطقه وجود مراکز اشاعه وترویج فرهنگ و تمدن اقوام ایرانی بوده است. علاقمندی، سخت کوشی و وجود اماکن ترویج علم و هنر و ظهور افراد اندیشمند و اهل ادب همواره این منطقه را نسبت به سایر نقاط دیگر ، سرآمد و برجسته نشان داده است.بعلت توجه خاص به علم وادب درگذشته و حال ، عده زیادی عالم، فقیه، ادیب و شاعر در این منطقه پرورش یافته اند .

 

معرفی کیلان

کیلان شهری است کوچک وبسیار سرسبز که در ۸۶ کیلومتری شرق تهران واقع شده است . در این شهر کوچک مردم اکثرا به باغداری مشغول هستند . میانگین سنی ساکنین این شهر زیبا نسبتا بالا میباشد نکته جالب در خصوص کیلان این میباشد که تمام مردم کیلان با سواد میباشند و حدود ۷۵ درصد ساکنان شهر، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

۳ مسیر برای رفتن به کیلان وجود دارد:

اولین مسیر جاده مستقیم کیلان میباشد که حدود ۱۱ سال پیش افتتاح گردید این جاده از شهر دماوند شروع میشود و مستقیم به کیلان میرسد.

مسیر دوم از جاده آبسرد میباشد که حدود ۱۰ کیلومتربعد از شهر دماوند میباشد – فاصله کیلان تا شهر آبسرد ۸ حدود کیلومتر میباشد –

مسیر سوم جاده همند میباشد که حدود ۱۴ کیلومتر بعد از شهر دماوند میباشد.

از میوه های قابل کشت در کیلان میتوان به قیسی، زردآلو، سیب، گلابی، گردو، انار، انجیر، آلبالو و گیلاس اشاره کرد که در این بین سیب و گردو این منطقه معروف زبانزد میباشد.

 

.

علل پیدایش

از عمده علل پیدایش شهر کیلان میتوان به مواردی نظیر : موقعیت کوهستانی ، آب و هوای مطبوع ،سرسبزی و تنوع درختان و فرآوانی آب ، حاصل خیزی خاک و موقعیت استراتژیک از لحاظ قرار گیری در نزدیکی به جاده ابریشم اشاره کرد.

تداوم این ویژگی باعث شده که هم اکنون نیز شهر کیلان به عنوان یکی از نقاط خوش آب وهوای استان تهران مطرح باشد.شکل گیری باغ ویلاهای متعدد درشهر درطول سالهای اخیر،حکایت از قابلیت های طبیعی این شهر برای امورفراغتی وگردشگری دارد.

 

محله‌های کیلان

 1. عمادین
 2. پاباغ
 3. گله‌بار
 4. شمس
 5. قلعه عسگر
 6. آسیاب بالا
 7. شرف دین
 8. تخت پَلَگ
 9. کردر
 10. اتحاد
 11. فاجان

 


برچسبی نیست

‏1179 مشاهده کل, 2 امروز

  

نظر خود با بیان کنید
درباره مطالب مفید

 

خرید و فروش زمین در منطقه دماوند و حومه به همراه مجوز رسمی و کد رهگیری ( زمین و باغ آبسرد ، دماوند ، گرمابسرد ، وادان ) 

 

 

021-76332904

 

09125381472

 

 

فروش زمین در دماوند ، فروش زمین گرمابسرد ، قیمت زمین دماوند ، زمین ارزان دماوند ، فروش باغ دماوند گرمابسرد ، قیمت زمین گرمابسرد ، فروش زمین آبسرد ، قیمت زمین آبسرد ، قیمت باغ و ویلا زمین ارزان دماوند ، زمین هکتاری دماوند ، باغچه دماوند ، باغ دماوند ، قیمت باغ دماوند ، قیمت زمین دماوند ، قیمت باغ آبسرد ، قیمت باغچه آبسرد دماوند ، زمین ارزان دماوند ، زمین گیلاوند ، زمین ارزان اطراف تهران ، زمین کشاورزی ارزان اطراف تهران ، زمین فروشی در اطراف تهران ، فروش باغچه اطراف تهران ، بهترین منطقه ویلایی اطراف تهران ، زمین ارزان قیمت دماوند ، زمین ارزان ، زمین ارزان قیمت ، پیمانکاری دماوند ، نقشه برداری دماوند ، قیمت ویلا در دماوند ، قیمت زمین در سرخده دماوند ، قیمت زمین گرمابسرد ، زمین فروشی ویلایی در بهترین منطقه گرمابسرد ،  فروش زمین های گرمابسرد دماوند ، قیمت زمین های گرمابسرد دماوند ، روستای گرمابسرد ، ساخت و ساز در گرمابسرد ، باغ ویلا گرمابسرد ، ویلا لوکس ابسرد ، قیمت زمین مشا دماوند ، نقشه گرمابسرد دماوند ، مشکلات گرمابسرد ، مشکل زمین های گرمابسرد ، باغ گرمابسرد ، امکانات گرمابسرد ، خریدار زمین ، خرید زمین گرمابسرد ، خریدار زمین دماوند ، خریدار زمین گرمابسرد ، خرید و فروش زمین ، خرید زمین شما با بهترین قیمت ، خرید و فروش گرمابسرد ، خرید و فروش زمین گرمابسرد ، خریدار زمین گرمابسرد ، نقشه برداری ، نقشه برداری دماوند ، UTM دماوند ، نقشه بردری اطراف دماوند ، نقشه کشی ، نقشه برداری با دوربین